Skip to main content

Day One Tuesday 14 May 2019

09:00 – 13:00

Pre-conference EU Cluster Matchmaking event (prior registration needed) in collaboration with the European Cluster Collaboration Platform and the Enterprise Europe Network (Grand Ballroom, JW Marriot Hotel, Calea 13 Septembrie 90)

13:00 – 14:00

Registration and security check (early arrival recommended)

14:00 – 15:30

High-level opening session (Palace of the Parliament – C.A. Rosetti Hall)

14:00 – 14:05

Welcome by moderator - Carsten Schierenbeck, Team Leader at the European Commission’s Advanced technologies, Clusters and Social Economy Unit (GROW.F2)

14:05 – 14:15

Opening speech, Slawomir Tokarski, Director for Advanced Manufacturing and Innovation, Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs

14:15 – 14:30

Ministerial welcome speeches from the Romanian Presidency:

  • Niculae Bădălău, Romanian Minister of Economy
  • Ştefan-Radu Oprea, Romanian Minister of Business Environment, Trade and Entrepreneurship
14:30 – 15:30

High-Level Policy Roundtable

  • Gintaras Vilda, Lithuanian Vice-Minister of the Economy and Innovation responsible for innovation policy, industry and trade
  • João Correira Neves, Portugese Secretary of State for Economy
  • Jordi Arnau Llinares, Deputy-Director for Industry Digitalization
  • Ole Janssen, Deputy Director General for Innovation and Technology at the German Federal Ministry for Economic Affairs and Energy
  • Beata Lubos, Head of Division of Innovation Policy, Polish Ministry of Economic Development
  • Gabriela Pirvu, Councilor IA, Romanian Ministry of Economy, Industrial Policy and Competitiveness Division
15:30 – 16:00

Coffee break

16:00 – 17:45

Plenary session on the need for clusters of change (C. A. Rosetti Hall) - Moderated by Annalisa Tessarolo, Policy Officer at the European Commission’s Advanced technologies, Clusters and Social Economy Unit (GROW.F2)

16:00 – 16:30

Keynote speeches

  • Bianca Dragomir, European Cluster Manager of the Year 2016 and Director General of AVAESEN Cluster, Spain
  • Markku Markkula, First Vice-President, Committee of the Regions
16:30 – 16:50

Interactive questions & answers on the need for clusters of change

16:50 – 17:15

Presentations of results from the #EU Cluster Weeks events by rapporteurs Lucia Seel (European Cluster Collaboration Platform), Kaspar Nielsen (Cluster Excellence Denmark) and video testimony from Katarzyna Kowalska (UNIMOS Alliance) and Mats Williams (WilConsulting)

17:15 – 17:45

Panel discussion on fostering strategic interregional collaboration

  • Alin-Adrian Nica, Member of the European Committee of the Regions, Mayor of Dudeștii Noi Timiș County
  • Enrico Venturini, project manager of TEX4IM (ESCP-S3 cluster project) with link to the Thematic Smart Specialisation platform for Industrial Modernisation
  • Michael Keller, Lead Partner, INTERREG Alpine Space S3-AlpClusters
  • Vladimir Danailow, CEO of Sofia Investment Agency, participating in the Digital Cities Challenge and URBACT
17:45 – 19:00

Cluster Award pitching & networking cocktail (C.A. Rosetti Hall)

17:45 – 18:30

Pitching, hard talk and voting for shortlisted candidates for the "EU Cluster Manager of the Year" award and presentation of nominees for the European Strategic Cluster Partnerships of the Year award

Moderated by Lucia Seel, European Cluster Collaboration Platform

18:30 – 19:00

Closing, conference selfie and networking cocktail

19:00 – 20:00

Bus transfer in waves for participants to conference dinner

20:00 – 22:30

Conference dinner and cluster award ceremony (Intercontinental Hotel, Ronda Ballroom, Bulevardul Nicolae Bălcescu 4)

22:30 – 23:00

Bus transfer to hotels

Day Two Wednesday 15 May 2019

08:30 – 09:00

Registration, security check and coffee (early arrival recommended)

09:00 – 10:40

Plenary session on the bridges between cluster-related EU initiatives

09:00 – 09:05

Moderator welcome and graphic debrief of the first day, Carsten Schierenbeck

09:05 – 09:15

Keynote speech from newly elected European Cluster Manager of the Year 2019

09:15 – 09:35

Presentation from the Commission on the future cluster policy and cluster excellence, Ulla Engelmann, Head of Unit - Advanced technologies, Clusters and Social Economy (GROW.F2)

09:30 – 10:30

Panel discussions on linkages between cluster-related EU initiatives with different services of the European Commission

Moderated by Ulla Engelmann, Head of Unit (GROW.F2):

  • Dana Bachmann, Head of Unit – Vocational Education and Training, apprenticeships & adult learning (EMPL.E3)
  • Demos Spatharis, Head of Unit for State Aid for Research & Development & Innovation, IPCEI and environment (COMP.H2)
  • Marek Przeor, Team Leader, Smart and Sustainable Growth, Directorate-General for Regional and Urban Policy (REGIO.G1)
  • Andrea Halmos, Policy Officer - Technologies and Systems for Digitising Industry, Directorate‑General for Communications Networks, Content and Technology (CNECT.A2)
  • Martin Muehleck, Policy Officer, Marie Skłodowska-Curie Actions, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture (EAC C.2)
  • Fernando Hervás, Deputy Head of Unit – Territorial Development, Joint Research Centre (JRC.B3)
  • Mathea Fammels, Head of EIT Liaison Office Brussels

10:30 – 10.40

Interactive questions & answers

10:40 – 11:00

Coffee break

11:00 – 12:30

Parallel breakout sessions on challenges and opportunities for future cluster development and industrial transformation

11:00 - 12:30

Breakout session 1: Digitalisation and skills gap (C.A. Rosetti Hall)

Moderated by Andrei Bunis, Policy Officer at the European Commission’s Advanced technologies, Clusters and Social Economy Unit (GROW.F2)

11:00 – 11:20 Impulse presentations:

  • Bianca Muntean, Manager of Transilvania IT Cluster
  • Kristina Dervojeda, Senior Manager Innovation Policy Research, PWC

11:20 – 12:00 Interactive group discussion

12:00 – 12:30 Panel discussion:

  • Katarzyna Koziol, Enterprise and Single Market Adviser, SMEunited
  • David Seoane Vilariño, FundingBox, Spain - Project Manager of Connected Car INNOSUP-1 cluster project
  • Peter Statev, Chairman, ICT Cluster Bulgaria
  • Manuella Portier, Director of European Affairs, Cap Digital

11:00 - 12:30

Breakout session 2: Circular Europe (room “Comisia pentru politică economică”/Commission for Economic Policy)

Moderated by Agis Evrigenis, European Resource Efficiency Knowledge Centre

11:00 – 11:20 Impulse presentations:

  • Kristiina Jokelainen, representative of the Arctic Industry and Circular Economy Cluster
  • Luca Donelli, President of the Lombardy Energy Cleantech Cluster

11:20 – 12:00 Interactive group discussion

12:00 – 12:30 Panel discussion:

  • Christiane Egger, Manager of the Cleantech-Cluster Energy Upper Austria
  • Carlo Cuijpers/Arnoud Walrecht, KPMG and “Boosting the Circular Economy among SMEs” project
  • Francesc Ribera Grau, Cluster Manager of the Catalonia Energy Efficiency Cluster
  • Aida Szilagyi, President of the Romanian National Centre for Sustainable Production and Consumption, Regional representative of the EECCA Region

11:00 - 12:30

Breakout session 3: Shared value and social impact (room “Comisia pentru muncă și protecție social”/Commission for labour and social protection)

Moderated by Karel Vanderpoorten, Policy Officer at the European Commission’s Advanced technologies, Clusters and Social Economy Unit (GROW.F2)

11:00 – 11:20 Impulse presentations:

  • Ranko Milić, President of the Cluster for Eco-Social Innovation and Development (CEDRA)
  • Marharyta Zhenchuk, International coordinator Temple Mist & WARM

11:20 – 12:00 Interactive group discussion

12:00 – 12:30 Panel discussion:

  • Alberto Pezzi, Director of Competitive and Clusters Strategy Division, Area of Business Development, ACCIÓ, Government of Catalonia
  • Mervi Nikander, Strategy manager, Regional Council of Lapland
  • Anders Johansson, Regional cluster coordinator and project leader social innovation of the Orebro Region
  • Silvano Bertini, Head of the department Research, Innovation, Energy and Sustainable Economy of the Emilia-Romagna Region

12:30 – 13:30

Networking lunch

13:30 – 14:15

Plenary session on addressing the key needs of clusters

13:30 – 13:40

Plenary debriefing on the results of the parallel breakout sessions

13:40 – 14:00

Inspiring presentations on trending topics identified by the cluster community through a "call for ideas" on the European Cluster Collaboration Platform

14:00 – 14:15

Joint agenda setting to discuss the hot topics of participants

Moderated by Katarzyna Bałucka-Dębska, Policy Officer in GROW H1 - COSME Programme, SME Envoys and Relations with EASME and Carsten Schierenbeck, (GROW.F2)

14:15 – 15:00

Break-out group discussions on emerging cluster topics

15:00 – 16:00

Closing plenary session

15:00 – 15:15

Elevator-style debriefing from the group discussions

15:15 – 15:45

Closing panel discussion, moderated by Katarzyna Bałucka-Dębska

  • Daniel Cosnita, President of the Romanian Cluster Association Clustero
  • Hugues Sibille, President of Crédit Coopératif, member of GECES cluster working group of the Commission Expert Group on Social Economy and Social Enterprises
  • Merete Nielsen, Director of Cluster Excellence Denmark and President of TCI Network
  • Péter Keller, Head of International and Cluster Unit, Hungarian Ministry of Finance
15:45 – 16:00

Closing remarks, Ulla Engelmann, Head of Unit - Advanced technologies, Clusters and Social Economy (GROW.F2), Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs, followed by the video of the conference

16:00 –16:30

Networking coffee

16:30 –18:30

MasterClass-TER training for cluster managers and policy-makers provided by Alain Tubiana, Head of Master programme in Cluster Management - University of Strasbourg

18:30 – 20:00

Walking dinner and networking

Day Three Thursday 16 May 2019

09:00 –13:00

Parallel side events

09:00 – 13:00

Side events open to all participants, organised by the Romanian cluster association Clustero and Regional Development Agency South Muntenia:

  • Romanian clusters present themselves – open pitching session (Palatul Bragadiru, Calea Rahovei 147-153)
  • Open interregional cluster policy learning meeting to discuss achieved results and ways ahead, organised by the Romanian cluster association Clustero (Academy House - Calea 13 Septembrie no. 13, Marble Hall, East Wing, S1 Floor (entrance Calea Rahovei, S Building, opposite to Palatul Bragadiru)
  • Open meeting on the role of cluster associations in the future European cluster landscape (Palatul Bragadiru, Calea Rahovei 147-153)
09:00 – 13:00

Side events upon invitation only (at JW Marriott Grand Hotel Bucharest, Calea 13 Septembrie 90):

  • Meeting of the Enterprise Europe Network thematic group on clusters (restricted to network members)
  • Meeting of the working group on social economy and clusters of the Commission Expert Group on Social Economy and Social Enterprises (restricted to GECES members), Braşov Room, JW Marriot Hotel, Calea 13 Septembrie 90
  • Partnering meeting of 13 INNOSUP-1 cluster projects for new industrial value chains co-organised by EASME & GROW (restricted to partners of the Horizon2020 projects), Brăila Room, JW Marriot Hotel, Calea 13 Septembrie 90
  • Partnering meeting of 25 European Strategic Cluster Partnerships for going international co-organised by EASME & GROW (restricted to partners of the ESCP-4i projects under COSME), Timişoara Room, JW Marriot Hotel, Calea 13 Septembrie 90
  • Partnering meeting of 9 European Strategic Cluster Partnerships for smart specialisation investments co-organised by EASME & GROW (restricted to partners of the ESCP-S3 projects under COSME), Galaţi Room, JW Marriot Hotel, Calea 13 Septembrie 90